JPA (Java Persistence API) Nedir?

Java-persistence

JPA; bir ORM apisidir. Çeşitli uygulamaları bulunan bir özelliktir. JPA ile geliştiriciler;Java nesneleri ile ilişkisel veritabanından veri çekebilirler.Ve ya tam tersi olarak nesneler ile veritabanına veri alımı yapabilirler.

  • JPA,geliştiricilere SQL ifadeleri yazmadan direkt nesneler ile çalışmaya izin verir.
  • JavaEE ve JavaSE uygulamalarında kullanılır.
  • Java nesneleri ve ilişkisel veritabanındaki haritalama; persistence metadata ile tanımlanır.
  • JPA metadatayı genellikle Java sınıflarındaki annotations’lar ile tanımlar. Alternatif olarak XML ve ya her ikisi birlikte kullanılarak tanımlanabilir. XML yapılandırması annotations’ların üzerine yazılır.

Beğensek de beğenmesek de,veri nesne yönelimli programlamanın ayrılmaz bir parçasıdır.Geliştiriciler geleneksek SQL sorguları yazmak zorunda olduğunda,uygulama büyüdükçe yönetilemez bir hale gelir ve kalıcı katmandaki her şey durur.Eğer bu sorguları nesnelerle kontrol edebilirsek,vekapsülleme(encapsulation),soyutlama(abstraction),kalıtım(inheritance),çok biçimlilik(polymorphism ) gibi nesneye yönelik programlama yaklaşımlarını onlara uygulayabilirsek ne kadar güzel olur.Böyle bir soyutlama ile altta yatan veri deposunun karmaşıklığını gizleyebiliriz!

Aslında Java çok sayıda kalıcı veri için pek çok yaklaşım üretti: EJB, JDO, Hibernate, and Toplink gibi.Bunlar bu çözümü başardı.JPA  standart kalıcı api olarak Java EE 5 platformunun bir parçası olarak tanıtıldı.JPA Java 5 ve ya daha yüksek bir Java versiyonunda kullanılabilir.

Neden JPA?

Pek çok Java geliştiricisi için en temel sorulardan biridir.”Niçin JPA?Neden Hibernate,EclipseLink gibi ORM apileri kullanılabilirken  JPA bilmem gerekir?” Cevap yeni bir teknoloji olması değildir.Bunun yerine Hibernate,TopLink gibi mevcut kalıcı teknolojilerinin en iyi fikirlerini içerisinde toplamasıdır.Sonuç olarak,herhangi bir kalıcılık sağlayıcıdan bağımsız, persistence katmanı oluştumak için standart bir özelliktir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s